fbpx

WeShemesh

שלושה טיולי פריחה (שאסור לפספס) באזור בית שמש

הגשמים הרבים שהספיקו לרדת בחורף מאפשרים לנו להנות מפריחה מדהימה באזורים רבים בארץ. כדי שלא תצטרכו לנסוע רחוק מידי לדרום או לצפון כדי להנות מהפריחה הזו, אנחנו כאן כדי להציג לכם שלושה מקומות נהדרים לטיולי פריחה באזור בית שמש. בכל אחד מהמקומות תוכלו להנות מפריחה ייחודית, ולהחליף את הנסיעות הארוכות בנסיעה קצרה ושהות מהנה בבית שמש.

מה לבית שמש ופריחה

העיר בית שמש שוכנת במיקום מרכזי שבין ירושלים לתל אביב. האזור שופע בפריחה ומרחבים ירוקים ושלל נקודות היסטוריות מוכרות, באזור תוכלו למצוא לא מעט אטרקציות ונקודות חמד ליציאה משפחתית או זוגית. בעונת האביב טיול באזור בית שמש הוא אידאלי. מזג האוויר עוד לא חם מידי, והפריחה נמצאת בשיאה לפי שיגיע הקיץ וייבש הכל. אז אם אתם בדיוק מחפשים אזור לטייל בו בתקופה הקרובה, הנה שלוש נקודות שאסור לפספס באזור בית שמש. כל אחד מהמסלולים כאן יפגיש אתכם עם פריחה עשירה, בין מבנים עתיקים והיסטוריה מרתקת. כל מה שנשאר זה לבחור את הנקודה שבה רוצים לטייל.

פריחה בגבעת התורמוסים (תל שכה)

גבעת התורמוסים היא אחד האתרים הידועים ביותר עבור טיולי פריחה שנמצאים באזור בית שמש. הגבעה מוזכרת לראשונה כבר בתנ"ך בשם שוכה/שכה, וכיום נקראת בשם הרשמי תל שכה או גבעת התורמוסים.

הדבר המרכזי ביותר שאותו תוכלו לראות בגבעת התורמוסים הוא שלל פרחים, לרבות כמובן פרח התורמוס שעל שמו נקראת הגבעה בשמה. הפרחים שצומחים בגבעה הם פרחים מוגנים, והקפידו לא לקטוף אותם כדי לשמור על הטבע.
הטיול בגבעה אידאלי בחודשים מרץ – אפריל, אך לעיתים כבר לפני כן ניתן יהיה להנות מהפריחה שקיימת באזור. חשוב לציין שהגבעה היא אחד המקומות המתויירים ביותר עבור טיולי פריחה ולכן אל תצפו למצוא את עצמכם שם לבד.
בפסגת הגבעה תוכלו להנות מתצפית מדהימה לבית שמש ועמק האלה.

עבור חובבי עתיקות הגבעה יכולה לשמש מוקד עניין מרכזי. בתנ"ך הגבעה מוזכרת פעמים רבות, לרבות בהקשר של מלחמות ישראל מול הפלישתים. גם כיום ניתן לזהות שרידי יישוב שהיו במקום בדמותן של מערות שונות ושרידי מבנים. כמובן, במהלך ההליכה הגבעה אין לסטות מהשבילים המסומנים לאור הבורות הרבים שפזורים בשטח הגבעה.
הטיול בגבעה מתאים גם למשפחות, ותוכלו לקחת אליו גם את המבוגרים יותר במשפחה וגם את הצעירים. המגוון הרב שאותו הגבעה מציעה למבקרים שלה מבטיח לכם שכל מי שיגיע לטיול בגבעה ייהנה מהטיול, לא משנה מה תחומי העניין שלו.
חשוב לציין שהשביל היורד מהגבעה הוא תלול במיוחד וצריך לרדת אותו במשנה זהירות.
הגבעה נמצאת מערבית לצומת האלה, ולצורך הגעה אליה אתם יכולים להיכנס לגבעת התורמוסים\ תל שוכה כשתראו את השילוט, ומהר מאוד תמצאו את עצמכם למרגלות הגבעה. לאחר שתחנו את הרכב תוכלו לעלות בשביל קצר ומסומן שמטפס במעלה הגבעה ומפגיש אתכם עם כל הטוב שהגבעה יכולה.

עוד פרטים אודות התל תוכלו למצוא באתר בעמוד הייעודי גבעת התורמוסים.

פריחת שקדיות בעמק האלה

בשלהי חודש פברואר/מרץ פריחת השקדיות מתחילה, והיא מגיעה לשיאה בעמק האלה במהלך החודשים מרץ – אפריל. אז לפני שמגיעים לאטרקציות אחרות שאותן ניתן למצוא בעמק, על פריחת השקדיות פשוט אסור לכם לוותר. כמובן שגם פרחים בשלל צבעים ניתן למצוא ברחבי העמק, כאשר תל שכה/גבעת התורמוסים הוא מקום נהדר להציג בפניכם את מבחר הפרחים שיש לעמק האלה להראות לנו.

את הסיפור של עמק האלה גם למי שלא מכיר יותר מידי תנ"ך אין צורך להציג יותר מידי. אחד הסיפורים המפורסמים ביותר, הלא הוא סיפור הקרב של דוד וגוליית נערך בעמק האלה, וגם כיום ניתן לבקר בעמק ולהנות מהפריחה הנהדרת שקיימת בו. העמק נפרס על פני אזור נרחב, והוא מאפשר לכם טיולי פריחה בשילוב עם אטרקציות נוספות.

כמובן שאם אתם כבר נמצאים בעמק אנחנו יותר ממליצים לבקר באחד משני הנקודות התצפית ההיסטוריות הנמצאות ממש בקרבת מקום – תל עזקה או חורבת קייאפה, בשני המקומות תוכלו להנות גם מנקודת תצפית מרהיבה וגם מהיסטוריה מרתקת.

פריחת כלניות וחרדל בתל בית שמש

בתל ניתן להנות מפריחה מרשימה בסוף חודשי החורף ובתחילת האביב, כאשר פרחי הכלניות האדומות והחרדל הצהוב נמצאים בכל מקום בתל.
הטיול בתל מתאים כמובן לא רק למי שמחבבים פריחות. עבור חובבי היסטוריה ועתיקות, תל בית שמש הוא מקום נהדר. התל שנקרא כיום תל בית שמש ושוכן במערב לעיר בית שמש של היום, הוא גם היישוב שנקרא "בית שמש" במקרא. בית שמש הייתה עיר מקראית חשובה, ואת שרידי העיר העתיקה ניתן לראות עד היום. בתל נשמרו שרידים עתיקים מאוד של העיר הקדומה, ובביקור בתל אתם יכולים לראות אותם.
עבור חובבי מקרא מעניין לציין שהאזור שבו שוכן תל בית שמש הוא גם האזור שבו פעל שמשון, השופט המקראי הגיבור. לפי כ10 שנים נמצא בתל חותם אבן שייתכן והוא מהווה עדות לפועלו של שמשון הגיבור בתל בית שמש.
בתל בית שמש תוכלו להנות ממסלול הליכה קצר, כאשר קיימת לרשותכם חניה בתל לצד הכביש. עם זאת, חשוב לציין שהשיטוט בתל לא מתאים למעבר עגלות או כסאות גלגלים, ובמקרה הצורך תיערכו בהתאם לכך.
במהלך השיטוט בתל תוכלו לראות את שרידי העיר הקדומה. הטיול בתל בית שמש מתאים לכל המשפחה, וגם החלקים הצעירים יותר יוכלו להנות מפריחת הכלניות בעונה הנכונה. אז אם אתם מחפשים טיול פריחה שייתן לכם גם ערך מוסף משמעותי, תל בית שמש הוא בהחלט המקום הנכון לבצע את הטיול הזה.


בור המים:

במהלך הטיול בתל בית שמש תוכלו להנות מחוויה ייחודית של ביקור בבור מים קדום. בור המים שנמצא בתל שימש כנראה כמקור מים מרכזי בתקופת המקרא, וניתנת כיום האפשרות לרדת אל הבור. כמובן שאת הירידה יש לבצע בצורה זהירה, ועליכם להצטייד בפנס איכותי כדי שתוכלו להנות מהממצא המרהיב הזה. הבור כיום יבש לגמרי ואינו מכיל מים כלל.
ההגעה לתל פשוטה במיוחד, והוא נמצא סמוך מאוד לכביש 38, בכביש המרכזי להגעה לבית שמש.

עוד פרטים אודות התל תוכלו למצוא באתר בעמוד הייעודי – תל בית שמש.

נקודה חשובה!

כל המקטעים והמסלולים הנפלאים הם טבע שחשוב שנשמור עליו.
אל תקטפו את הפרחים והצמחים, ושמרו על ישראל יפה ונקייה.
אנא הגיעו עם שקית אשפה ייעודית בתיק, ואספו אחריכם שאריות.

זיהיתם טעות? דווחו לנו בלחיצה כאן.

גם זה יעניין אותך..

עקבו אחרינו..